امروز : شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

چقدر نایلون و نایلکس تولید می شود

 

چقدر نایلون و نایلکس تولید می شود

چقدر نایلون و نایلکس تولید می شود؟
بر اساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می شود و صدها سال طول می کشد تا تجزیه و نابود شوند بنابراین استفاده از این کیسه ها نقش بسزایی در آلودگی محیط زیست دارد.
بررسی های نشان می دهند سالانه حدود 60 تا 100 میلیون بشکه نفت برای تولید کیسه های پلاستیکی مورد نیاز است بر اساس آمارهای جهانی روزانه 5/3 میلیون تن زباله در سراسر دنیا تولید می شود که سهم ایران از این تولید به 40 هزار تن در روز می رسد این میزان 15/1 درصد تولید زباله جهان است که حجم زیادی از آن را پلاستیک تشکیل می دهد.
جامعه جهانی به این نتیجه رسید که پلاستیک قاتلی برای محیط زیست به شمار می رود بنابراین 12 جولای برابر با 21 تیرماه را روز جهانی بدون نایلکس نامگذاری کرده اند.

خطرات زیست محیطی کیسه های پلاستیکی کدامند؟
1- سالانه هزاران جانور آبزی و بیش از یک میلیون پرنده در جهان تلف می شود اغلب به اشتباه به عنوان غذا بلعیده شده و پس از انسداد مجاری تنفسی یا معده آنها منجر به مرگ آنها می شود.
2- کیسه های پلاستیکی همراه با باد جابجا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند و باعث گرفتگی آنها شده و به علت ساکن ماندن آب زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد.
3- کیسه های پلاستیکی برای تجزیه کامل به 100 تا 500 سال زمان نیاز داشته و اثرات مخرب بر محیط زیست دارند..
4- کیسه های پلاستیکی چون از مواد نفتی درست شده اند و تجزیه ناپذیرند در خاک باقی می مانند و مواد شیمیایی آنها از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می شود از این جهت خطرناکند.
5- کیسه های پلاستیکی وقتی در معرض نور آفتاب قرار گیرند پلاستیک موجود درآنها از بین رفته و ذرات سمی آزاد شده از آنها وارد زنجیره غذایی
می شود.
6- برای تولید کیسه های پلاستیکی به صدها هزار بشکه آب و مواد
شیمیایی سمی نیاز است که این اسیدها نیز به نوبه خود سبب تولید باران های اسیدی و آلودگی آبها می شوند.

پس چه باید کرد؟
1- فرهنگ سازی، آموزش و تغییر الگوی خرید از نایلون یک بار مصرف به کیسه پارچه ای چند بار مصرف در هنگام خریدهای جزئی از فروشنده ها کیسه پلاستیکی نخواهید بلکه کیسه پارچه ای چند بار مصرف و قابل شستشو داشته باشید.
2- استفاده از نایلکس های تجزیه پذیر گیاهی در حال حاضر به میزان4/4 تن در روز از نایلکس های پایه گیاهی و تجزیه پذیر در میادین میوه و تره بار در کلانشهرها استفاده می شود
3-استفاده از کیسه های سازگار با محیط زیست کیسه های سازگار با محیط زیست 46درصد کمتر از کیسه های پلاستیکی ترکیبات نفتی و زمینی دارند
4-ممنوعیت استفاده از
کیسه های پلاستیکی در سراسر جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *