امروز : جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

مدت زمانی که طول می‌کشد تا زباله‌ها تجزیه شوند

مدت زمانی که طول می‌کشد تا زباله‌ها تجزیه شوند

 

کارشناسان و دانشمندان از مردم خواسته‌اند تا تولید روزانه زباله را کاهش دهند تا کره زمین را از یک سرنوشت ویرانگر نجات یابد. برای انجام این کار، بسیار مهم است که بدانیم چقدر طول می‌کشد تا زباله‌های ما تجزیه شوند.

وقتی چیزی را در سطل زباله می‌اندازید، فقط ناپدید نمی‌شود: مستقیماً به محل دفن زباله می‌رود و در آنجا تجزیه می‌شود. از نقطه نظر پایداری، مهمه که بدانیم چه مدت طول می کشد تا انواع مختلف زباله تجزیه شوند، تا مصرف موادی که تجزیه شون بیشتر طول می کشد کاهش یابد.

 1️⃣باتری : دور انداختن باتری‌های معمولی خانگی بی‌خطر است، اما باتری‌های قابل شارژ، باتری‌های ماشین و دیگر انواع صنعتی باید در ظروف مخصوص دور ریخته شوند (مانند آنهایی که اغلب در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا می‌کنید).

2️⃣ته سیگار : ته سیگار احتمالاً رایج ترین زباله در جهانه که هر روز در خیابان ها و در نهایت به اقیانوس یا دیگر آبراه ها پرتاب می شود.

3️⃣قوطی‌های آلومینیومی : ممکنه 80 تا 100 سال طول بکشد تا قوطی های آلومینیومی تجزیه شوند. خبر خوب اینه که آلومینیوم را می توان به تعداد نامحدود بازیافت کرد

4️⃣پوشک‌های مصرف شده : پوشک یکبار مصرف یکی از رایج ترین چیزهاییه که در محل های دفن زباله پیدا می شود. ممکنه 500 سال طول بکشد تا یک پوشک تجزیه شود و در این مدت مواد شیمیایی سمی را در هوا و آب آزاد می کند.

5️⃣نی‌های پلاستیکی: وزانه میلیون‌ها نی استفاده می‌شود، حتی زمانی که بیشتر مردم واقعاً به آن‌ها نیازی ندارند. نی به یکی از اهداف اصلی محیط بانان برای مبارزه با کاهش پلاستیک در محیط زیست تبدیل شده است.

6️⃣بطری شیشه‌ای: شیشه یکی از بادوام ترین متریال در جهان است. اعتقاد بر این است که تجزیه کامل یک بطری شیشه ای بیش از یک میلیون سال طول می کشد

7️⃣لباس نخی :

8️⃣لباس پشمی

9️⃣ماسک یکبار مصرف

?کفش‌های چرمی:حتی اگر چرم حیوانات هم باشد، محصول طبیعی نیست.در فرآیند ساخت و بهره وری آن از مواد شیمیایی استفاده می شود و وقتی که تجزیه می شود، سمومی را در جهان آزاد می کند.

1️⃣1️⃣بطری پلاستیکی : تی با بازیافت، بطری های پلاستیکی همچنان هر روز به بیرون پرتاب می شوند. و حتی اگر آنها یکی از ساده ترین چیزها برای بازیافت باشند، هنوز صدها سال طول می کشد تا تجزیه شوند.

2️⃣1️⃣نایلون : اکثر مصرف کنندگان از خطرات زیست محیطی ناشی از تجزیه کیسه های پلاستیکی آگاه هستند، اما همچنان یکی از آلاینده های اصلی در جهان هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *