امروز : شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

فضای سبز شهری چیست ؟

فضای سبز شهری، قسمت‌هایی از یک شهر که با چمن، درخت و گل و گیاه آراسته شده تا از آلودگی شهرها کم کند وآرامش بیشتری به ساکنان و رهگذران بدهد بطوریکه زندگی در شهر و منطقه ¬ای که فضای سبز زیبا و کافی دارد برای همه همشهریان لذت بخش می شود حتی ساختمان¬ هایی که در مناطقی با فضای سبز زیبا و کافی قرار دارند قیمت بالاتری دارند.

فضاهای سبز شهری، به 1- فضاهای سبز عمومی ۲- فضاهای سبز نیمه عمومی- 3.فضاهای سبز خیابانی-4. فضاهای سبز تفریحی- 5. باغ- 6.چمن کاری- 7.فضای سبز معابر- 8.فضای سبز میادین- 9. فضای سبز رفوژها تقسیم می شوند. استاندارد سرانه فضای سبزشهری جدا از استانداردهای فضاهای تفریحی- در دنیا برای هر فرد ۲۵ متر مربع است و در ایران برای هر فرد ۹ مترمربع؛ این در حالی است که به گفته مجید عرفان منش مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در حال حاضر فقط ۳.۶۳ مترمربع به ازا هر نفر در اصفهان تأمین شده است.

فضای سبز شهری چیست

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان معتقد است با وجود صنایع متعدد آلاینده در اطراف اصفهان و متعاقب آن وجود انواع آلاینده صنعتی در شهر، آلودگی ناشی از سوخت خودرو‌های شهری و همچنین وجود ریزگرد‌ها با منشأ محلی، فضای سبز تنها راه کمک به بهبود اکولوژی شهری و افزایش تاب آوری شهر است همچنین آلودگی هوا معضلی غیرقابل انکار در بسیاری از کلانشهر‌ها به ویژه اصفهان است و آمار تعداد روز‌های سالم شهر اصفهان نشان می‌دهد که تنفس در هوای سالم به آرزویی برای ساکنان این شهر تبدیل شده است.

در این راستا شرکت سبز صفه تمیز می تواند با تجربه، تخصص و تعهد، همگام با معیارهای محیط زیستی جهان، تحولی شهری مناسبی ایجاد نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *