امروز : جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

از فیلتر سیگار چه می دانید

از فیلتر سیگار چه می دانید

 

ته سیگار شیئ ظاهرًا کوچکی است که به راحتی در هر جایی رهایش می کنیم یا به زیر پا انداخته و له می سازیم و فکر می کنیم که کار تمام شده است. ته سیگار یک ماده مصنوعی و غیر قابل تجزیه است، تصفیه خانه ها نمی توانند مواد آلی سنگین را تصفیه کنند و احتمال دارد داخل آب مصرفی از این آلاینده ها وجود داشته باشد.

در فیلتر باقی مانده از سیگارهای دود شده، مواد سمی و فلزات سنگین خطرناک دیگری چون نیکوتین، سرب، مس و کروم هم وجود دارد که در یک بسته متشکل از 12 هزار الیاف پلاستیکی در هم تنیده مانند سلولز استات و تجزیه‌ناپذیر جا سازی شده‌اند.

نکته دیگر اینکه حتی فیلتر سیگار دود نشده نیز باعث مرگ آبزیان می شود

پس باید هر روز را روز زمین پاک بدانیم و با صرفه جویی، اصلاح الگوی مصرف ، تفکیک در مبدأ، ترویج شیوه های صحیح زیست محیطی ومراقبت از درختان واحساس مسئولیت نسبت به آنها تلاش نماییم

موادی که سالانه باعث مرگ میلیون ها پرنده و آبزیان می‌شوند این فیلتر ها از استات سلولز تشکیل شده اند به این معنی که اشعه ماورای بنفش این ماده را به قطعات کوچکتر تجزیه می کند و مواد آلاینده در این قطعات به طور کامل از بین نمی روند.

اگر ته سیگار را به مدت 96 ساعت در یک لیتر آب قرار دهیم ، مواد سمی موجود در آن برای کشتن هر نوع ماهی آب شیرین یا شور کافی است فیلتر سیگار فقط دود توتون را که به ریه های فرد سیگاری فرستاده می شود اندکی کاهش می دهد. آلودگی هوا، آتش سوزی در جنگل ها، مرگ موجودات دریایی و پرندگان از جمله اثرات مخرب رها سازی ته سیگار در طبیعت است.

خطرات جبران ناپذیر ته سیگار

 

1- هر ته سیگار یک متر مربع از خاک را سمی می کند.

2- اگر یک ته سیگار به مدت 4 روز در یک لیتر آب قرار گیرد سم آن برای کشتن هر نوع ماهی آب های شیرین و شور کافی است.

3- فیلتر سیگار نه تجزیه می شود و نه تصفیه. فیلتر سیگار علاوه بر نیکوتین دارای آرسینک و فلزات سمی دیگر مثل سرب، مس و کروم است.

4- مواد سمی ته سیگار عامل مرگ پرندگان، آبزیان، درختان و حشرات است.

5- متأسفانه ته سیگارها علاوه بر رها شدن در پارک ها، خیابان ها، کوچه ها، ایستگاه های مترو، تاکسی، اتوبوس و جنگل ها و رودخانه ها بنا به نظر کارشناسان کنترل کیفیت آب و فاضلاب به مخازن تصفیه خانه ها هم راه پیدا کرده که یکی از عوامل بیماری سرطان هست.

6- ته سیگارها در صنعت کاربرد دارند در کشور استرالیا در صنعت آجرسازی و آسفالت سازی و از 20 سال پیش در صنعت فولادسازی و در ایران ساخت سمپل های ساختمانی و المان های شهری توسط مهندس شیمی استاد ارسطو نژاد پژوهشگر و مخترع

7- طبق مقالات و نظریه های دانشگاه انگلیا راسکین در بریتانیا فیلترهای سیگار باعث کاهش رشد 28 درصدی در ساقه زنی و 27 درصدی در جوانه زنی گیاهان می شود.

8- سرطان شناس آلمانی: مارتین پوتشکدلانگ در مرکز سرطان شناسی آلمان می گوید در آزمایش های به عمل آمده ته سیگار حدود %50 مواد سمی دود سیگار را جذف می کند که علاوه بر نیکوتین آرسینگ و فلزات سمی دیگر مانند سرب و مس و کروم وجود دارد و اگر درجای مرطوب و یا در آب قرار بگیرد باعث مرگ و میر ناشی از سرطان می شود.

9- طبق گزارش گروه حفاظتی اقیانوس ها که هر ساله سواحل را پاکسازی می کنند اعلام کرده اند بیشترین حجم زباله ها را ته سیگار به خودش اختصاص داده و در رتبه اول قرار دارد و پلاستیک در مرتبه دوم

10- ته سیگار نباید با هیچ زباله دیگری در یک جا انباشته شود زیرا باعث سمی شدن دیگر زباله ها خواهد شد.

11- ته سیگارها یک پسماند شیمیایی و خطرناک تر از پسماندهای بیمارستانی است و باید برای جمع آوری آن دقت نظر بیشتری داشت.

12- 7 درصد آتاش سوزی های جنگل ها توسط ته سیگار صورت می گیرد.

13- در ایران از 85 میلیون نفر 20 میلیون نفر سیگاری در سال چیزی در حدود 371 هزار و 440 کیلوگرم فیلتر سیگار در طبیعت رها می کنند که بسیار فاجعه بار است.

14-موادی که در ته سیگارهاست بعد از چندین سال تبدیل به میکروپلاست شده و به آسانی وارد چرخه ی حیات می شوند که محققان در بدن 70 درصد از پرندگان دریایی، لاک پشت های دریایی، ماهی ها این ذرات را یافته اند.

15- لند فیلید ته سیگارها باید طبق استانداردهای بین المللی علمی و کارشناسانه و به صورت جداگانه انجام بگیرد که بتوان در آینده در صنایع ذکر شده استفاده کرد زیرا با این کار هم طبیعت از ضررهای جبران ناپذیر این زباله ریز در امان خواهد بود و هم در صنعت استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *